ne tür kumar lisansı alınabilir bilgisayar üretir 5

Dijital Güvenlik Sözlüğü Kalkınma Bankası

Saldırganların kullandığı çok sayıda hack’leme yöntemi bulunur. Ancak temel ipuçlarını göz önünde bulundurmak pek çok saldırıdan korunmanızı sağlar. • Sohbet ve sosyal medya siteleri gibi herkesin içerik paylaşabildiği siteleri kullanamazsınız. • İncelemeleri gerçekleştirmeden önce plânlanan günü, saati ve işlemin büyüklüğünü ilgili kuruluşa bildirir. • İşlem sonrasında tespit ettiği tüm açıkları ve ihlalleri bildirmekle yükümlüdür. Herhangi bir profesyonel sertifikanın toplam maliyeti, adayın deneyim düzeyine ve önceki eğitimlerine bağlı olarak değişir.

Spam gönderen bu kişiler ürün satmak isteyen çevrimiçi satıcılar adına milyonlarca mesaj gönderir. Bu sayede hem spam gönderimi hem de tıklama oranları üzerinden para kazanırlar. • SMS kimlik doğrulaması, kullanıcıya doğrudan benzersiz kodlar gönderdiği parola hatırlama ya da değiştirme zorluğunu ortadan kaldırır. Kodlar sayesinde kimliği doğrulamak için bir web sitesine veya uygulamaya kolayca girilebilir. Çevrimiçi ortamda gerçekleşen siber zorbalıktan sıklıkla çocuklar ve gençler etkilenir çünkü bu yaş grubunda rahatsız edici eylemlerden bilinçli bir şekilde kaçınmak zor olabilir. Kötü mesajlar, videolar ve dedikodular internette hızla yayılabilir ve tamamen ortadan kaldırılması genellikle zordur. Ekran görüntülerinin kopyaları kolayca oluşturulabilir ve başkalarıyla geniş çapta paylaşılabilir. Bu, siber zorbalığın hızlı ve kontrolsüz bir şekilde yayılmasını kolaylaştırır.

Cihazınıza sızan ya da ele geçiren kişiler verilere kolaylıkla ulaşabilir. Cihazınıza yüklenebilecek zararlı yazılımların önüne geçebilmek için yalnızca bildiğiniz kaynaklardan gelen dosyaları indirmelisiniz. Güvenilmeyen internet siteleri ve programlardan uzak durmalısınız. • Black hat (siyah şapka) saldırılarında en çok kullanılan yöntemlerin başında şüpheli bağlantılar yer alır. Müzik dinlerken, program indirirken ya da güvenilmeyen sitelere girdiğinizde karşınıza çıkacak bağlantılara tıkladığınızda tüm bilgilerinizin ele geçirilmesine neden olabilirsiniz. Cihazınıza yüklenecek kötü yazılımlar sayesinde klavyenizden çıkan her karakter karşı tarafa ulaşabilir. Bu nedenle bilmediğiniz bağlantılara kesinlikle tıklamamalısınız. Siber şantajda en çok kullanılan yöntem kişilerin cihazlarına erişim sağlamaktır. Bunun için genellikle zararlı yazılımlar kullanılır ve kişiler rastgele seçilir. Lisanslı olmayan programlar ya da güvenilmeyen internet siteleri üzerinden cihazınıza virüs, trojan ya da solucan yüklenmiş olabilir. Bu sayede şantajcı cihazınızdaki kişisel bilgilere ulaşabileceği gibi ortamdaki ses ve görüntüleri de kayıt altına alabilir. Kişisel kullanımda Linux işletim sisteminin en büyük avantajı ücretsiz şekilde elde edilebilmesidir.

  • Cihazınızdaki ya da web sitenizdeki açıklardan faydalanarak sızma girişiminde bulunabilir.
  • Truva atı, tüm dünyada milyonlarca kullanıcı etkileyen kötü amaçlı yazılımlardan biridir.
  • Operasyonel güvenlik (OPSEC), hassas bilgilerin yanlış ellere geçmesini önleyen güvenlik ve risk yönetimi sürecidir.
  • • Türkçeye ev ağları olan çevrilen HAN, telefon, yazıcı, akıllı televizyon gibi kişisel cihazların bağlantısını gerçekleştirir.

Kriptografik algoritmalar, kriptografik anahtarlar, dijital imzalar ve kimlik doğrulama gibi gizliliğin önemli olduğu çok sayıda uygulamada kullanılır. Temel fark, HTTPS protokolünün ek bir şifreleme katmanına (SSL/TLS) sahip olmasıdır. HTTP siteleri, bazen güvenlik veya dijital sertifika olarak da adlandırılan bir SSL sertifikası alarak HTTPS’ye geçer. SSL sertifikası, hassas verilerin web tarayıcısı ile web sunucusu arasında aktarımını koruyan küçük bir veri dosyasıdır. SSL sertifikası, bu verileri aktarım işlemi sırasında okunamaz hale getirerek şifreler. Kullanıcıların hassas bilgileri web tarayıcılarından güvenli bir şekilde göndermelerini sağlayan bir ortak anahtar içerir. Alan sahibi, sunucuya ulaştığında bu bilgilerin şifresini çözen özel bir anahtara sahiptir. Bu genel- özel anahtar eşleştirmesi, güvenli bir bağlantı sağlar. Spam posta önleme çözümleri yalnızca belirli e-posta adreslerini engellemekle kalmaz, aynı zamanda e-posta mesajlarında konu satırlarını ve metinleri de arar.

Bu sayede çalışanlar verileri daha kolay yorumlayıp doğru soruları sorarak sonuçlara ulaşabilirler. Yapay zekâ, insanların hareketlerini taklit etmek amacıyla geliştirilen yazılımların tamamına verilen ortak addır. Doğrudan insan aklı ile ilişkilendiren öğrenme, sorunları çözme gibi kabiliyetlere sahip program ve cihazların ortaya çıkmasını sağlar. Siber güvenlik alanında kendinizi geliştirmek için çeşitli kurslara ve sertifika programlarına da katılabilirsiniz. Fiziksel güvenlik, web sunucuları, zararlı yazılım, sistem hack’leme, zararlı yazılım gibi çeşitli alanlarda alacağınız eğitimler kendinizi geliştirmenize yardımcı olur. • Açık kaynaklı yazılımlara yüklenen zararlı yazılımlar sayesinde sitelere sızılması mümkündür. Önüne geçmek içinse düzenli olarak güvenlik taraması yapabileceğiniz gibi hazır güvenlik eklentilerinden de faydalanabilirsiniz. • Veri tabanınıza sızan saldırganlar sitede yer alan bilgileri değiştirerek kendi istekleri doğrultusunda kullanabilirler.

Phreak, telefon teknolojilerinin analogdan dijitale dönüşmesi ile birlikte günümüzde daha çok VoIP sistemlerini hedef alır. IP üzerinden ses veya VoIP, telefon görüşmeleri yapmak için çevrimiçi altyapıya dayanan bir internet teknolojisidir. Phreaker, telefon şebekesini „hacklemek“ isteyenler için ilk olarak 60’ların sonunda kullanılmıştır. Freak (meraklı/ istekli) ve phone (telefon) kelimelerinden türetilmiştir. Kendi yetkisiz kullanımları için telefon sistemlerine yasa dışı ve gizli bir şekilde erişen profesyonel ve yüksek düzeyde organize PBX korsanlarına phreak ya da phreaker adı verilir. Günümüzde herhangi bir telekomünikasyon ağının güvenliğini kıran veya kırmaya çalışan herkesi kapsayacak şekilde kullanılır. Tipik phreaker telefon müşterilerine çeşitli hizmetler sağlamak için kullanılan tonlarla ilişkili çeşitli ses frekanslarını belirlemeye ve manipüle etmeye çalışır. Saldırılarda, ağı bir şekilde „kandırmak“ için tasarlanmış özel olarak yapılmış bir „kutu“ kullanılır.

Dijital dönüşümle birlikte çalışmalarının önemli bir kısmını elektronik ortamlarda sürdüren kurumlar içinse siber saldırılar ciddi risk oluşturur. • Beyaz şapkalı hacker (White hat hacker)’lar etik hacker’lar olarak da bilinir. Çalışmalarını yasal olarak yürütürler ve sistemlerin zayıflıklarını tespit ederek güçlendirilmesine yardımcı olurlar. • Güvenilir olmayan sitelere girdiğinizde ya da lisanssız yazılımlar kullandığınızda cihazınıza yüklenen programların içerisinde keylogger bulunması mümkündür. Bu sayede saldırganlar, klavyenizde yazdığınız her karakteri görmeye başlar. Kolaylıkla şifrelerinizi ele geçirerek bilgisayarınıza ya da sitelerinize ulaşabilir. Hack, teknolojinin insan yaşamının önemli bir kısmında var olmasıyla sıklıkla duyulmaya başlanan bir terim haline gelmiştir.

Telnet, metin tabanlı bir bilgisayar protokolüdür, yani bir GUI yani Grafik kullanıcı arayüzü içermez. Telnet çok eski bir protokol olduğu için Secure Shell (SSH) protokolü gibi daha yeni CLI protokolleriyle karşılaştırıldığında güvensiz olarak kabul edilir. Bunun nedeni, Telnet protokol verilerinin şifrelenmemesi ve halka açık alanlarda çalışırken tehdit oluşturmasıdır. Güvenlik önlemlerinin olmaması nedeniyle, neredeyse tüm kullanım senaryolarında Telnet’in yerini neredeyse tamamen SSH almıştır. Bu bilgiler göz önüne alındığında, Telnet’in yalnızca güvenilir etki alanlarında kullanılması önerilir.

cs_CZCzech